Back to Top

DISTRICT REPRESENTATIVES


19th CONGRESS
Abra
Bernos, Ching B.Lone District
Agusan del Norte
Aquino, Jose "Joboy" II S.1st District
Corvera, Dale B.2nd District
Agusan del Sur
Bascug, Alfelito "Alfel" M.1st District
Plaza, Eddiebong G.2nd District
Aklan
Marquez, Carlito S.1st District
Haresco, Teodorico Jr. T.2nd District
Albay
Lagman, Edcel C.1st District
Salceda, Joey Sarte2nd District
Cabredo, Fernando T.3rd District
Antipolo City
Puno, Roberto V.1st District
Acop, Romeo M.2nd District
Antique
Legarda, Antonio Jr. B.Lone District
Apayao
Bulut-Begtang, Eleanor C.Lone District
Aurora
Angara, Rommel Rico T.Lone District
Bacolod City
Gasataya, Greg G.Lone District
Baguio City
Go, Mark O.Lone District
Basilan
Hataman, Mujiv S.Lone District
Bataan
Roman, Geraldine B.1st District
Garcia, Albert S.2nd District
Garcia, Maria Angela S.3rd District
Batanes
Gato, Ciriaco Jr. B.Lone District
Batangas
Buhain, Eric R. OLY1st District
Luistro, Gerville R.2nd District
Collantes, Maria Theresa V.3rd District
Bolilia, Lianda B.4th District
Mariño, Mario Vittorio "Marvey" A.5th District
Recto, Ralph G.6th District
Benguet
Yap, Eric GoLone District
Biñan City
Alonte, Marlyn "Len" B.Lone District
Biliran
Espina, Gerardo "Gerryboy" Jr. J.Lone District
Bohol
Chatto, Edgar M.1st District
Aumentado, Maria Vanessa C.2nd District
Tutor, Kristine Alexie B.3rd District
Bukidnon
Alba, Jose Manuel F.1st District
Flores, Jonathan Keith T.2nd District
Zubiri, Jose Maria Jr. R.3rd District
Roque, Laarni Lavin4th District
Bulacan
Domingo, Danny A.1st District
Pancho, Augustina Dominique "Ditse Tina" C.2nd District
Silverio, Lorna C.3rd District
Villarica, Linabelle Ruth R.4th District
Cruz, Ambrosio Jr. C.5th District
Pleyto, Salvador A.6th District
Cagayan
Nolasco, Ramon Jr. C.1st District
Vargas-Alfonso, Baby Aline2nd District
Lara, Joseph "Jojo" L.3rd District
Cagayan de Oro City
Suan, Lordan G.1st District
Rodriguez, Rufus B.2nd District
Calamba City
Hernandez, Charisse Anne C.Lone District
Caloocan City
Malapitan, Oscar G.1st District
Cajayon-Uy, Mary Mitzi L.2nd District
Asistio, Dean3rd District
Camarines Norte
Tallado, Josefina B.1st District
Panotes, Rosemarie C.2nd District
Camarines Sur
Horibata, Tsuyoshi Anthony G.1st District
Villafuerte, Luis Raymund "Lray" Jr. F.2nd District
Bordado, Gabriel Jr. H.3rd District
Fuentebella, Arnie B.4th District
Villafuerte, Miguel Luis R.5th District
Camiguin
Romualdo, Jurdin Jesus M.Lone District
Capiz
Billones, Emmanuel "Tawi"1st District
Castro, Jane T.2nd District
Catanduanes
Rodriguez, Eulogio R.Lone District
Cavite
Revilla, Ramon Jolo III B.1st District
Mercado-Revilla, Lani2nd District
Advincula, Adrian Jay C.3rd District
Barzaga, Elpidio Jr. F.4th District
Loyola, Roy M.5th District
Ferrer, Antonio A.6th District
Tolentino, Aniela Bianca D.8th District
Cebu
Gullas, Rhea Mae A.1st District
Galeos, Edsel A.2nd District
Garcia, Pablo John F.3rd District
Salimbangon, Janice Z.4th District
Frasco, Vincent Franco "Duke" D.5th District
Lagon, Daphne A.6th District
Calderon, Peter John D.7th District
Cebu City
Del Mar, Rachel Marguerite B.1st District
Rama, Eduardo Jr. Roa2nd District
Davao City
Duterte, Paolo Z.1st District
Garcia, Vincent J.2nd District
Ungab, Isidro T.3rd District
Davao de Oro (Formerly known as Compostela Valley, RA11297)
Zamora, Maria Carmen S.1st District
Gonzaga, Ruwel Peter2nd District
Davao del Norte
Alvarez, Pantaleon D.1st District
Dujali, Alan "Aldu" R.2nd District
Davao del Sur
Cagas, John Tracy F.Lone District
Davao Occidental
Bautista, ClaudeLone District
Davao Oriental
Dayanghirang, Nelson L.1st District
Almario, Cheeno Miguel D.2nd District
Dinagat Islands
Ecleo, Alan 1 B.Lone District
Eastern Samar
Abunda, Maria Fe R.Lone District
General Santos City
Acharon, Loreto B.Lone District
Guimaras
Nava, Ma. Lucille L., M.D.Lone District
Ifugao
Chungalao, Solomon RLone District
Iligan City
Regencia, Celso G.Lone District
Ilocos Norte
Marcos, Ferdinand Alexander A.1st District
Barba, Angelo Marcos2nd District
Ilocos Sur
Singson, Ronald V.1st District
Singson-Meehan, Kristine2nd District
Iloilo
Garin, Janette L.1st District
Gorriceta, Michael B.2nd District
Defensor, Lorenz R.3rd District
Biron, Ferjenel G.4th District
Tupas, Raul "Boboy" C.5th District
Iloilo City
Baronda, Julienne "Jam"Lone District
Isabela
Albano, Antonio "Tonypet" T.1st District
Go, Ed Christopher S.2nd District
Dy, Ian Paul L.3rd District
Tan, Joseph S.4th District
Dy, Faustino Michael Carlos III T.5th District
Dy, Faustino "Inno" V A.6th District
Kalinga
Mangaoang, Allen Jesse C.Lone District
La Union
Ortega, Francisco Paolo V P.1st District
Garcia, Dante S.2nd District
Laguna
Matibag, Ma. Rene Ann Lourdes G.1st District
Mariano-Hernandez, Ruth2nd District
Amante, Loreto S.3rd District
Agarao, Maria Jamina Katherine B.4th District
Lanao del Norte
Dimaporo, Mohamad Khalid Q.1st District
Dimaporo, Sittie Aminah Q.2nd District
Lanao del Sur
Adiong, Zia Alonto1st District
Balindong, Yasser Alonto2nd District
Lapu-Lapu City
Chan, Ma. Cynthia K.Lone District
Las Piñas City
Villar, Camille A.Lone District
Leyte
Romualdez, Ferdinand Martin G.1st District
Javier, Lolita T.2nd District
Veloso-Tuazon, Anna Victoria3rd District
Gomez, Richard I. DPA4th District
Cari, Carl Nicolas C.5th District
Maguindanao and Cotabato City
Mastura, Bai Dimple I.1st District
Paglas, Mohamad P.2nd District
Makati City
Peña, Romulo "Kid" Jr.1st District
Campos, Luis Jr. N.2nd District
Malabon City
Lacson-Noel, Josephine Veronique "Jaye" R.Lone District
Mandaluyong City
Gonzales, Neptali II M.Lone District
Mandaue City
Ouano-Dizon, Emmarie "Lolypop" M.Lone District
Manila
Dionisio, Ernesto Jr. M.1st District
Valeriano, Rolando M.2nd District
Chua, Joel R.3rd District
Maceda, Edward Vera Perez4th District
Tieng, Irwin C.5th District
Abante, Bienvenido Jr. M.6th District
Marikina City
Teodoro, Marjorie Ann A.1st District
Quimbo, Stella Luz A.2nd District
Marinduque
Velasco, Lord Allan Jay Q.Lone District
Masbate
Kho, Ricardo T.1st District
Kho, Olga "Ara" T.2nd District
Kho, Wilton "Tonton" T.3rd District
Misamis Occidental
Almonte, Jason P.1st District
Oaminal, Sancho Fernando "Ando" F.2nd District
Misamis Oriental
Unabia, Christian S.1st District
Emano, Yevgeny Vincente B.2nd District
Mountain Province
Dalog, Maximo Jr. Y.Lone District
Muntinlupa City
Fresnedi, Jaime R.Lone District
Navotas City
Tiangco, Tobias Reynald M.Lone District
Negros Occidental
Valmayor, Gerardo Jr. P.1st District
Marañon, Alfredo III D.2nd District
Benitez, Jose Francisco "Kiko" B. Ph.D.3rd District
Ferrer, Juliet Marie de Leon4th District
Yulo, Emilio Bernardino L.5th District
Alvarez, Mercedes K.6th District
Negros Oriental
Limkaichong, Jocelyn Sy1st District
Sagarbarria, Manuel T.2nd District
Teves, Arnolfo "Arnie" Jr. A.3rd District
North Cotabato
Sacdalan, Joselito "Joel" S.1st District
Caoagdan, Rudy S., DPA2nd District
Santos, Ma. Alana Samantha T.3rd District
Northern Samar
Daza, Paul Ruiz1st District
Ongchuan, Harris Christopher M.2nd District
Nueva Ecija
Suansing, Mikaela Angela B.1st District
Violago, Joseph Gilbert F.2nd District
Vergara, Rosanna "Ria" V.3rd District
Pascual, Emerson D.4th District
Nueva Vizcaya
Cuaresma, Luisa LlorenLone District
Occidental Mindoro
Tarriela, Leody "Odie" F.Lone District
Oriental Mindoro
Panaligan, Arnan C.1st District
Umali, Alfonso Jr. V.2nd District
Palawan
Salvame, Edgardo1st District
Alvarez, Jose C.2nd District
Hagedorn, Edward S.3rd District
Pampanga
Lazatin, Carmelo "Jon" II B.1st District
Macapagal-Arroyo, Gloria2nd District
Gonzales, Aurelio "Dong" Jr. D.3rd District
Bondoc, Anna York P.4th District
Pangasinan
Celeste, Arthur F.1st District
Cojuangco, Mark O.2nd District
Arenas, Ma. Rachel J.3rd District
De Venecia, Christopher V.P.4th District
Guico, Ramon Jr. N.5th District
Primicias-Agabas, Marlyn L.6th District
Parañaque City
Olivarez, Edwin L.1st District
Tambunting, Gus S.2nd District
Pasay City
Calixto, Antonino G.Lone District
Pasig City
Romulo, Roman T.Lone District
Quezon
Enverga, Wilfrido Mark M.1st District
Suarez, David "Jay-jay" C.2nd District
Arrogancia, Reynante U.3rd District
Tan, Keith Micah "Atty. Mike" D.L.4th District
Quezon City
Atayde, Juan Carlos "Arjo" C.1st District
Tulfo, Ralph Wendel P.2nd District
Pumaren, Franz3rd District
Rillo, Marvin D.4th District
Vargas, Patrick Michael D.5th District
Co-Pilar, Ma. Victoria C.6th District
Quirino
Cua, Midy N.Lone District
Rizal
Duavit, Michael John R.1st District
Tanjuatco, Emigdio III P.2nd District
Garcia, Jose Arturo Jr. S.3rd District
Nograles, Juan Fidel Felipe F.4th District
Romblon
Madrona. Eleandro Jesus F.Lone District
Samar
Tan, Stephen James T.1st District
Tan, Reynolds Michael T.2nd District
San Jose Del Monte City
Robes, Florida "Rida" P.Lone District
San Juan City
Zamora, Ysabel Maria J.Lone District
Santa Rosa City
Fernandez, Dan S.Lone District
Sarangani
Solon, Steve ChiongbianLone District
Siquijor
Villa, Zaldy S.Lone District
Sorsogon
Escudero, Marie Bernadette G.1st District
Fortes, Wowo2nd District
South Cotabato
Lumayag, Isidro D.1st District
Miguel, Peter B.2nd District
Southern Leyte
Mercado, Luz V.1st District
Yap, Christopherson "Coco" M.2nd District
Sultan Kudarat
Sakaluran, Princess Rihan M.1st District
Suansing, Horacio Jr. P.2nd District
Sulu
Tan, Samier A.1st District
Arbison, Munir Jr. N.2nd District
Surigao del Norte
Matugas, Francisco Jose "Bingo" II F. CPA, CESO, LLB1st District
Barbers, Robert Ace S.2nd District
Surigao del Sur
Momo, Romeo S.1st District
Pimentel, Johnny Ty2nd District
Taguig
Zamora, Amparo Maria J.2nd District
Taguig-Pateros
Cruz, Ricardo Jr. S.1st District
Tarlac
Cojuangco, Jaime D.1st District
Yap, Christian Tell A.2nd District
Rivera, Noel "Bong" N.3rd District
Tawi-Tawi
Sali, Dimszar M.Lone District
Valenzuela City
Gatchalian, Rex1st District
Martinez, Eric M.2nd District
Zambales
Khonghun, Jefferson F.1st District
Maniquiz, Doris E.2nd District
Zamboanga City
Olaso, Khymer Adan T.1st District
Dalipe, Manuel Jose "Mannix" M.2nd District
Zamboanga del Norte
Labadlabad, Glona G.2nd District
Amatong, Adrian Michael A.3rd District
Zamboanga del Sur
Yu, Divina Grace C.1st District
Yu, Jeyzel Victoria C.2nd District
Zamboanga Sibugay
Palma, Wilter Y.1st District
Eudela, Antonieta R.2nd District