ONLINE ROSTER OF PHILIPPINE LEGISLATORS

The Online Roster of Philippine Legislators contains the names of House Members who served in the Philippine legislature from the 1st Philippine Legislature (1907) to the 15th Congress of the Republic of the Philippines. It features an alphabetical listing of House Members by name, by legislative district and by legislative period.

View Roster by:

BY LEGISLATIVE PERIOD

15TH CONGRESS OF THE REPUBLIC

June 26, 2010 - June 30, 2013

Number of Member(s) found: 15

Dalog, Maximo B.

Dalog, Maximo B.

Datumanong, Simeon A.

Datumanong, Simeon A.

Dayanghirang, Nelson L.

Dayanghirang, Nelson L.

Daza, Raul A.

Daza, Raul A.

De Jesus, Emmi A.

De Jesus, Emmi A.

De Venecia, Ma. Georgina P.

De Venecia, Ma. Georgina P.

Defensor, Arthur Jr. R.

Defensor, Arthur Jr. R.

Del Mar, Rachel Marguerite B.

Del Mar, Rachel Marguerite B.

Del Rosario, Anthony G.

Del Rosario, Anthony G.

Del Rosario, Antonio A.

Del Rosario, Antonio A.

Diaz, Antonio M.

Diaz, Antonio M.

Remarks: Died on 8/3/2011 before his term ended; replaced by Jun Omar C. Ebdane in special elections held 2/4/2012, who took his oath of office as House Member on 3/13/2012

Dimaporo, Fatima Aliah Q.

Dimaporo, Fatima Aliah Q.

Duavit, Joel Roy R.

Duavit, Joel Roy R.

Durano, Ramon VI H.

Durano, Ramon VI H.

Dy, Napoleon S.

Dy, Napoleon S.

SOURCE: Congressional Library Bureau